,,Jaký typ pleti mám?”

03.03.2022

,,Jaký typ pleti mám?" Je otázka, která nás hned napadne při výběru nejvhodnějších produktů pro naši pleť. V dnešním článku se společně podíváme jaká jsou specifika, klíčové vlastnosti, klady a zápory jednotlivých typů pleti.

Pokožka se dělí do tří hlavních typů (suchá, normální, mastná), ale taky nemusí. Ve skutečnosti si většina lidí všimne, že jejich pleť je časem velice proměnlivá. Typ pleti se mění v závislosti na životním stylu, klima, stresu, hormonů, věku, ... V podstatě na vše, co si můžete vzpomenout - zkrátka život.

Suchá pleť

Pocit napjatosti, suchosti, šupinatosti, odlupování kůže na některých partiích a dokonce i pocit svědění pleti. Plet postrádá lesk a snadno se na něm objevují vrásky. To jsou známky, se kterými se suchá pokožka může potkávat a to jednoduše proto, že ve vaší pokožce je nedostatek vody.

Z vědeckého hlediska se to stane, když dojde k narušení tukové lipidové matrice ve stratum corneum (rohová vrstva, nejvrchnější vrstva epidermis), která způsobí, že se voda odpaří z pokožky rychleji, než je obvyklé.

To vede k nežádoucím stavu suché pokožky. Pokožka je například objemnější a tlustší, protože se zpomaluje proces odlupování mrtvých buněk korneocytů (nové a mrtvé buňky se navzájem na sebe třou). Toto zpomalení právě vede k nežádoucí hrubé, nerovnoměrné struktuře pleti a matnému vzhledu.

S věkem suchá pokožka bohužel čelí větší ztrátě vody. Ale se správnou volbou produktů a hlavně hydratačních krémů se vaše pokožku vrátí do správného chodu.

Klíčové vlastnosti suché pleti

Charakteristika: Pleť je napjatá, suchá, dochází k odlupování, povrch pleti je hrubý, a dokonce pocit svědění.

Klady: Menší výskyt akné a černých teček. Více kroková pleťová péče je pro vaši pleť jako zrozená.

Zápory: Dochází ke odlupování mrtvých buněk, výraznější vzhled jemných linek, vrásky. Tyto problémy často zhoršuje několik faktorů jako je klima, častým cestováním letadlem (nízká vlhkost, změna tlaku, nedostatek spánku, atp), sezónní změny klimatu a bohužel i stárnutí. 

Normální pleť

Šťastlivci! Máte opravdu skvělou startovací čáru. Máte zkrátka normální, zdravou a hydratovanou pleť. Vaše pleť je pružná, jasný tón pleti, netrpíte suchostí a ani mastnotou. Je to z důvodu, že vaše pleť má optimální koncentraci vody ve stratum corneum (rohová vrstva, nejvrchnější vrstva epidermis). Vaše pleť tak v průběhu času bude čelit míň změnám. Můžete se proto zaměřit více na prevenci proti stárnutí a ochranu k zachování, co nejmladší pleti.

Mastná pleť

Je charakteristikovaná nadměrnou tvorbou mazu, v důsledku zvětšených mazových žláz. Maz je produkován mazovými žlázami spojenými s vašemi vlasovými folikuly. To je důvod, proč je akné často spojeno s mastnými typy pleti. Muži mívají mastnou pleť kvůli vyšší hladině testosteronu.

Ačkoli se vám může zdát, že nadměrná produkce mazu je jen škodě tak maz ve skutečnosti hraje důležitou roli v celkovém zdraví pokožky a imunitě. Prostřednictvím kožního mazu je pokožka schopna produkovat antioxidanty rozpustné v tucích a poskytovat tak antimikrobiální vrstvu.

Další mylná představa je, že mít mastnou pleť znamená, že nemusíte používat hydratační krémy. I když je pravda, že kožní maz může nepřímo napomáhat vrchní vrstvě pokožce k hydrataci tak pravdou je, že tvorba mazu a hydratace pleti jsou ve skutečnosti na sobě nezávislé. Mastná pleť může být stále dehydratovaná.

Klíčové vlastnosti mastné pleti

Charakteristika: Nadměrný kožní maz, akné, ucpané černé tečky, velké póry, lesklá pleť do pozdního odpoledne a celkový pocit, že si chcete obličej umýt a zbavit se mastnoty.

Klady: vzhledem k tomu, že pokožka má tendenci být lépe hydratovaná, lidé s mastnou pletí mají často méně problémů s jemnými linkami a vráskami.

Nevýhody: nepohodlnost, pocit nadměrné mastnoty, náchylná k akné, break out. Mastná pleť vyžaduje specifické kritéria pro volbu správných produktů. 

Citlivá pleť

Citlivá pleť není dodnes dobře pochopena. Citlivá pokožka může znamenat špatné reakce na řadu kosmetických produktů. Pro odborníky je těžké diagnostikovat a léčit citlivou pleť, protože v mnoha případech je těžké dokonce určit hlavní příčinu. Můžete se potýkat se skutečnou kožní alergií, podrážděním způsobeným produkty nebo jedinečným vývojem v průběhu času v důsledku změn ve zdraví, životním stylu a okolí.

Existují produkty, které tvrdí, že jsou "formulovány bez kožních senzibilizátorů", ale realita je taková, že cokoliv, zvláště v dostatečně vysoké koncentraci, může být senzibilizující. Zjištění zvláštností vaší pleti a spouštěčů citlivosti může ve vaší rutině péče o pleť znamenat dlouhou cestu!

Smíšená pleť

Pravděpodobně máte pocit, že vaše pokožka má mastná i suchá místa a prostě neví, co chce.

Termín T-zón byl vytvořen pro oblast s více mazovými žlázami než oblast tváře a brady. Skutečně smíšená pleť se však vyznačuje mnohem výraznějším rozdílem v oblasti T-zóny a U-zóny. Tento typ pleti je ve skutečnosti nejnáročnější, pokud jde o hydrataci, a obvykle vyžaduje více mikromanagementu, zahrnující různé produkty pro konkrétní oblasti pokožky

Klíčové vlastnosti smíšené pleti

Charakteristika: Máte suchá místa (U-zóna) i mastná místa (T-zóna). Jste pravděpodobně znalec plnou řadu pleťových produktů.

Zápory: Je opravdu těžké najít jedno a hotové řešení, které by vyhovovalo potřebám vaší smíšené pleti. Zvykněte si proto na bodové ošetření suchých míst.

Našli jste se v těchto základních typech pleti? Věříme, že cesta k vybírání správných produktu je opravdu matoucí. Ale jsme tu s vámi, proto neváhejte napsat kdybyste potřebovali poradit s produkty. 

Nově na našich stránkách můžete narazit na část s cílenou péči, kde si můžete vybrat například právě v závistlosti typ vaši pokožky nebo cíleně jen na akné, anti aging atp. Vyjede vám tak doporučené produkty, který jsme pečlivě prozkoumali a vybrali, aby dokázala pomoct vašim potřebám.

Zdroj: Skincare decoded od Victoria FU & Gloria Lu