Pupečník asijský také nazýván jako elixír mládí, Cica, Tiger Gross, Centella Asiatica, neboli Gota Kola.

24.01.2022

Typ pleti: 

Pupečník není vybíravý na typ pleti a dokáže uspokojit jakoukoliv pleť. Velkou výhodu přináší především citlivé a narušené pokožce, kterou potřebuje jemnou a šetrnou péči.

Od starověku je pupečník asijský považována za cenný lék na mnoho nemocí. Nejen, že je dobrý pro zdraví, málokdo ale ví, že pupečník asijský je také považován za magickou ingredienci v péči o pleť, zejména při léčbě jizev. Proto se extrakt z pupečníku asijského stále více a více používá v kosmetických produktech, najdete ho především v sérech a hydratačních krémech. 

Jaké jsou tedy konkrétní složky a účinky této rostliny? 🙈 👇

Jedná se o jednoletou popínavou rostlinu, která má zelené, časem tmavě červené lístky. Tato zelená blahodárná rostlina obsahuje mnoho účinných látek například triterpenoidy, zejména asiatikosid, brahmosid, kyselinu asiatikovou, cemtelobou a madekassovou a různé další vitamíny a složky. 

Účinků má pupečník mnoho, obecně posiluje nervovou soustavu, napomáhá k činnosti mozku a při trávicích potížích. Nás ale především zajímají účinky na naši pokožku, že? 

  • Zklidňuje pokožku

Pupečník asijský obsahuje pentacylové triterpenoidy, které zlepšují krevní oběh a stimulují regeneraci nových kožních buněk. Je-li vaše pokožka po "breakoutu", pupečník asijský vaši pleť zregeneruje, zklidní a zahojí. Bude pro vás ideální složkou pokud máte citlivou pokožku.

  • Protizánětlivé účinky

Aktivní složky v pupečníku jako je bacillus subtilis a escherichia coli pomáhají čistit pokožku a zabraňují tak zánětům v oblasti akné.

  • Léčí akné

Kromě toho pupečník obsahuje také saponiny (kyselina asijská, kyselina brahmová), které zvyšují spojení mezi buněčnými tkáněmi 👉 pomáhají rychle hojit rány a účinně pomáhají léčit akné.

  • Hyperpigmentace

Zbavení akné je jedna věc, ale důsledek který nám na pleti zanechá je věc druhá. Pigmentovaná místa se vyskytují kvůli nadměrné produkci množství melaninu v pokožce, když se hojí rány po akné. Aktivní složky pupečníku asijského právě zabraňují nárůstu melaninu a napomají sjednotit barvu pokožky.

  • Hydratace pokožky

Ingredience v pupečníku asijského jsou bohaté na vodu, minerály a antioxidanty, které pomáhají účinně pokožku hydratovat. Tyto živiny jemně pronikají do každé kožní buňky, vyživují a dodávají pokožce pružnost. 

  • Antioxidační účinky

Obsahuje velké množství triterpenoidů, včetně asiatikosidu, který chrání pokožku před rozvojem volných radikálů. Sloučeniny v pupečníku asijského pomáhají podporovat regeneraci kolagenu a udržuje pokožku pevnou, pružnou, zároveň chrání pokožku proti škodlivým účinkům životního prostředí, které tvoří (prohlubují) vrásky.

Pupečník asijský je opravdu šetrná avšak efektivní ingredience. Doporučuje se proto hledat takové produkty, kde pupečník asijský zastoupuje mezi první polovinou seznam ingrediencí.


Jeho zastoupení v složení hledejte v podobě: Madecassoside, asiaticoside, asiatic acid, madecassic acid, ...